Čo je to Zigbee a ako vám môže uľahčiť život?

Zatúžili ste po inteligentnej domácnosti, ale ešte presne neviete, ako to celé funguje a čo všetko na to budete potrebovať? Nástroj Zigbee vám pomôže s prepojením množstva smart zariadení a s ich pohodlným ovládaním! 

mladý muž zapína osvetlenie prostredníctvom smartfónu

Protokol Zigbee vám zjednoduší fungovanie v domácnosti

 

Ako vlastne Zigbee funguje?

Zigbee predstavuje otvorený protokol, ktorý je dôležitou súčasťou IoT (Internet of Things). Ide o vychytávkou, ktorá dokáže riadiť smart zariadenia od rôznych značiek. Výhodou je, že zachováva ich vzájomnú kompatibilitu a umožňuje jednoduché ovládanie. Popisuje ju štandard IEEE 802.15.4 a pracuje v nelicencovaných pásmach 868 MHz, 902–928 MHz a 2,4 GHz, pričom spolu s Bluetooth je súčasťou sietí PAN. 

Určite viete, že používanie veľkého množstva technológií má dopady na ľudský organizmus, no Zigbee má 4000-krát nižšie vyžarovanie v porovnaní so smartfónmi

O vývoj Zigbee sa zaslúžilo niekoľko celosvetovo známych spoločností, ktorých produkty a spotrebiče máte určite doma aj vy. Ide napríklad o Siemens, Xiaomi, Bosh, Samsung či Phillips. Na zoskupenie týchto značiek v roku 2002 vznikla aliancia Zigbee Alliance.

Nemusíte si kupovať inteligentné zariadenia od jedného výrobcu, centrálna jednotka Zigbee umožní bez problémov interagovať rôznym produktom. Takisto aj vám zjednoduší ich spravovanie. Je len na vás, či ich budete chcieť nastaviť cez smartfón, tablet alebo počítač, so Zigbee to zvládnete ľavou zadnou. 

 

Aké výhody vám prinesie Zigbee Gateway?

V skratke – domáca automatizácia. Vďaka Zigbee môže mať vaša domácnosť automatizované vykurovanie, klimatizáciu, zapínanie a vypínanie osvetlenia i bezpečnostné systémy proti zlodejom. Z toho vyplýva, že vďaka smart vychytávkam ušetríte veľa času, ktorý môžete venovať iným činnostiam. Postarajú sa o vaše pohodlie a tiež bezpečnosť. 

Medzi prednosti otvoreného protokolu Zigbee patrí zabezpečená bezdrôtová komunikácia a tiež možnosť ovládania zariadení z ktorejkoľvek miestnosti v dome, ale aj na diaľku. Pokiaľ sa práve nachádzate v práci a potrebujete zapnúť v dome kúrenie, stačí pár klikov na mobile máte to. 

Oceníte jednoduchú a rýchlu inštaláciu, nízke obstarávacie náklady a tiež minimálnu spotrebu elektrickej energie. Ako sme už spomenuli, Zigbee umožňuje kooperovať produktom od rôznych značiek, avšak pred ich kúpou vám odporúčame zistiť, či výrobcovia konkrétnych zariadení povolili vzájomnú kompatibilitu jednotlivých modelov.

Smart home sa teší čoraz väčšej obľube, pretože šetrí energie

Smart domácnosť nie je len o pohodlí, ale aj o bezpečnosti a o znižovaní spotreby energie. A povedzme si na rovinu, v časoch, kedy je naša energetická budúcnosť neistá a ceny energií sú čoraz vyššie, každý túži ušetriť, kde to len ide. S príchodom zimy je teda rozumné nechať vykurovanie na smart systémy, ktoré sú schopné podľa vašich návykov vyhodnotia, akú teplotu majú nastaviť. 

Miestnosti, ktoré sú počas dňa dobre osvetlené slnkom nie je častokrát ani potrebné vykurovať, po odchode členov rodiny do práce i školy smart systém automaticky otvorí žalúzie alebo rolety a slnko ich vyhreje. Zigbee sa postará sa aj o to, aby sa zbytočne nesvietilo v miestnostiach, kde sa nikto nenachádza. Mnohí ľudia majú tendenciu nechať rozsvietené v celom byte alebo dome, bez ohľadu na to, že zbytočne plytvajú energiou a aj svojimi financiami. Automatické vypínanie/zapínanie osvetlenia bude prínosom pre nejedného zábudlivca.

 

Čo všetko dokáže riadiaca jednotka Zigbee 3.0?

Zigbee má dlhoročnú tradíciu, história samoorganizujúcich sa digitálnych sietí siaha až do roku 1990. Momentálne je najaktuálnejšou verziou Zigbee 3.0 ktorá je okrem najnovších zariadení spätne kompatibilná aj s tými staršími. 

Dokáže obsluhovať senzory pohybu, merače energetickej spotreby, inteligentné detektory plynu, dymu a ohňa, elektrické zámky a zásuvky, alarmy, osvetlenie, klimatizačné a rekuperačné jednotky, bezpečnostné, ovládacie moduly tieniacej techniky, garážových brán i snímače teploty, vlhkosti alebo CO2.

schematické zobrazenie zariadení, ktoré je možné ovládať cez zigbee

Riadiaca jednotka Zigbee je všestranná a kompatibilná aj so staršími zariadeniami. Zdroj https://tech4gods.com/

 

Zigbee vs. Z-wave – aký je medzi nimi rozdiel?

Obidva protokoly sú sú skvelými bezdrôtovými riešeniami pre automatizáciu domácnosti, líšia sa však svojimi špecifikáciami a aplikáciami, a preto sú vhodné na rôzne použitie. Pochopenie rozdielov medzi Zigbee a Z-Wave môže byť pre laika zložité.

Zariadenia so Zigbee technológiou však môžu prenášať dáta aj na väčšie vzdialenosti (viac ako 100 metrov), pretože všetky prichádzajúce dáta v podobe dátových balíčkov posielajú ďalej. Tomu sa hovorí Mesh networking, ktorého princíp spočíva vo vytvorení siete cez uzly. 

Tie dokážu komunikovať s inými uzlami. Jednoducho – čím viac uzlov, tým je sieť stabilnejšia. Siete sú zabezpečené 128 bitovými symetrickými šifrovacími kľúčmi a ich rýchlosť je do 250 kbit/s. Tá je ideálna na prenos údajov z drobných zariadení, ako sú zámky, spínače, senzory a podobne.

Z-Wave je oproti Zigbee úspornejší a zabezpečuje obojstrannú komunikáciu. V praxi to vyzerá tak, že zariadenie dostane signál na vypnutie a akonáhle sa vypne, pošle informáciu, že naozaj došlo k vypnutiu. Obidva protokoly majú svoje plusy a mínusy, no Zigbee poskytuje väčšiu flexibilitu. Napriek tomu, že je to pomerne zložitý protokol, ide o vysoko všestranné bezdrôtové riešenie, ktoré neustále rozširuje svoje funkcie a využitie. 

Raspberry Pi – Zigbee

RaspBee II je univerzálna Zigbee brána, ktorá nevyžaduje Cloud, spája výrobcov Zigbee pod jeden systém, má silný dosah vďaka zosilňovaču a je kompatibilná s populárnymi Open source systémami. RaspBee II je funguje na základe na lokálnej komunikácie. To znamená, že keď ho zapojíte do Raspberry Pi, môžete okamžite pridať Zigbee zariadenia, ktoré už nie je nutné pripojiť na internet.  

Zosilňovač Wi-Fi signálu do zásuvky a taktiež Zigbee

Je bežné, že na niektorých miestach v byte či dome je Wi-Fi signál slabší. To isté platí aj o signáli Zigbee. So skvalitnením signálu vám pomôže Aeotec zosilňovač signálu Zi, ktorý stačí vložiť do zásuvky a okamžite optimalizuje výkon vášho Smart Home. Má dosah až do 100 m, vďaka čomu bude signál aj na poslednom mieste v domácnosti.  

zosilňovač signálu zigbee Aeotec Range Extender Zi

Lepší signál získate vďaka zosilňovaču Zigbee

 

Rozmýšľate, ako efektívne nakladať so zdražujúcimi energiami? Smart zariadenia vám s tým pomôžu. Napíšte nám na info@homesystem.sk alebo zavolajte na +421948213492 a pomôžeme vám s výberom.