Vytvorenie termostatu pre riadenie boilera vo FIBARO Smart Home

Chceli  by ste regulovať teplotu vody vo Vašom boileri pomocou Smart Home FIBARO? Nie je nič jednoduchšie, až na drobnú zmenu, ktorú Fibaro prinieslo voo verzií 5.153.120 svojho systému. Tou zmenou je obmedzenie maximálnej nastaviteľnej teploty virtuálneho termostatu na 30 stupňov.

Čo to znamená, ako to vyriešiť, a aký postup zvoliť pre vytvorenie virtuálneho termostatu na riadenie boilera si povieme práve v tomto článku.

Prečo pripojiť boiler do svojho Smart Home?

Začnime ale od základu. Načo Vám takéto prepojenie vôbec bude? Však každý druhý boiler je dnes smart, má appku alebo je úsporný. Odpoveď je práve v tom, že Smart Home systém je naozaj Smart až vtedy, keď Vám dokáže prepojiť všetky časti domu do jedného celku. Áno, môžete si kíupiť "Smart zásuvku" a ovládať s ňou lampu, môžete si taktiež kúpiť Somfy smart žalúzie, ktoré tiež majú svoju appku a môžete mať aj Salus smart termostaty, ktoré tiež majú svoju appku. Avšak, predstavte si, že takýto Smart Home máte a odchádzate z domu. Dom teda chcete dať do úspory. Postup je v tomto prípade takýto:

  • Zapnete appku smart zásuvky, vypnete zásuvku
  • Zapnete appku žalúzií, zatiahnete ich
  • Zapnete appku termostatov, prepnete ich do úspory
  • Zapnete appku boilera, znížite jeho teplotu
  • atď, atď...

Toto naozaj nie je smart! Dokonca je to tak nesprávne, že o tom máme celý článok, ktorý hovorí o rozdieloch medzi domácou automatizáciou a Smart Home, ako ho poznáme z reklám.

Keď si ten článok prečítate, bude Vám jasné, že myšlienka Smart Home by mala byť v tom, aby Vám život zjednodušoval vďaka autoamtizácií a nie komplikoval. Takže zo, čo sme si popísali vyššie by mohlo fungovať takto:

  • Stlačíte odchodové tlačítko pri dverách, alebo widget v telefóne, alebo dáte hlasový príkaz
  • Zatiahnú sa žalúzie, kúrenie sa dá na úsporu, vypnú sa svetla, boiler sa nastaví na ekonomickú teplotu...

Myšlienka aj tejto integrácie je teda v tom, že chcete, aby celý dom fungoval ako jedná skvelá mašina, ktorá si nevyžaduje od Vás, aby ste jej slúžili.

Samozrejme, hlavný dôvod pripojenia boilera na Smart Home a jeho riadenie je potom úspora na energiách. Boiler je totiž poo kúrení druhým najväčším žrútom elektriny a väčšina ľudí, aj keď nie je doma celý víkend, zohrieva vodu tak, akoby sa večer išla sprchovať celá rodina.

Aký boiler sa dá integrovať do Smart Home?

V tomto sa medze nekladú. Prakticky každý boiler je možné integrovať. Možné je integrovať boiler s jednou špirálou, boiler s viac špirálami, smart boiler... Pokiaľ ale ideme robiť túto integráciu, v zásade pri nákupe boileru nemusíte vôbec siahať po drahých smart verziách. Stačí jednoduchý boiler s termostatom. Termostat na boileri bude používaný ako "bezpečnostná" časť tejto integrácie.

Aké zariadenia sú potrebné na integráciu boilera do Smart Home?

V tejto sekcií budem veľmi stručný a nepôjdem do detailov, nakoľko pokiaľ odpoveď na túto otázku neviete, je lepšie ponechať to odborníkom. Na druhej strane ak potrebujete len nasmerovať, tak toto je ten spôsob:

  • FIBARO Implant - Toto je Smart modul, ktorý nám umožní merať teplotu v boileri a zároveň spínať kontakt. Použijeme len jeden kontakt, takže pokiaľ vedľa boilera máte aj kotol, nie je žiadny dôvod, prečo by ste druhý kontakt nemohli použiť na spínanie kontaktu kotla pre ovládanie kúrenia.
  • Senzory pre FIBARO Implant - Tieto čidielka pripojíme do implantu a jeden z nich umiestníme do dieky teplotného čidla boilera. Zabezpečí nám to meranie teploty vody. Samozrejme, ďalšie teplotné čidla môžete napojiť taktiež a použiť ich napríklad na meranie teploty v kúrení, meranie teploty vzduchu...
  • Pomocné relé - keďže FIBARO Implant má slabý kontakt, musíme medzi jeho výsup a samotný boiler pridať pomocné relé. Samozrejme je potrebné umiestniť tam také, aby malo dostatočný výkon na spínanie tejto záťaže.

Všetko sa to zapojí, kotol bude následne týmto implantom spínaný. V tomto momente, po zapojení, máme možnosť v systéme FIBARO stlačiť relátko z implantu a boiler sa zapne/vypne.

Dôležité bezpečnostné upozornenie!

V tejto časti musím upozorniť, že integrácia boilera nie je vec, ktorú by ste mali robiť, ak tomu nerozumiete. Nesprávne nastavenie môže viesť k prehriatiu vody a pretlaku.

Zároveň, odporúčam ponechať v prevádzke originálny termostat, ktorý je na boileri osadený a nastaviť ho na mierne vyššiu teplotu, akú vo všeobecnosti požadujete. Tým spôsobom zabezpečíte, že aj v prípade nesprávnych nastavení alebo problému s riadením sa pri neustálom zapnutí relátka implantu boiler dostane maximálne na teplotu, ktorú ma nastavenú samotný termostat boilera a tým pádom sa zabráni jeho prehrievaniu.

Taktiež si treba dať extra pozor na nastavenia teploty vody, pokiaľ v systéme nemáte osadený trojcestný ventil alebo nemáte termostatické batérie, aby nedošlo k popálenie hurúcou vodou.

Ako na nastavenia boilera v systéme FIBARO?

Tak, keď máme správne všetko zapojené a v systéme vidíme teplotu vody a taktiež máme možnosť boiler zapnúť/vypnúť, môžeme sa vrhnúť na jeho nastavenia. Myšlienkou tohto nastavenia je vytvoriť si virtuálny termostat, teda zariadenie v aplikácií, ktoré nám jenoducho umožní nastaviť požadovanú teplotu v boileri a zároveň nám to všetko zobrazí tak poriadne a pekne.

V prvom rade v systéme vôjdeme do záložky "Devices" a dáme pridať nové zariadenie, tento postup určite poznáte.

Následne si vyberieme "Others" alebo Iné.

Pridanie zariadenie

Následne si v ponuke vyberieme položku "Thermostat".

Thermostat

A na ďalšom okne si nastavíme všetko potrebné, teda názov, miestnosť, vyberieme teplotné čidlo, ktoré meria teplotu vody v boileri a vyberieme výstup z implantu, ktorý sa nám o boiler stará. Dané zariadenia môžme dať v systéme skryť, aby sme ich nevideli zdvojene.

Nastavenie_termostatu_fibaro

Ihneď po uložení sa nám zobrazí toto zariadenie. Stačí ho prepnúť na kúrenie a boiler začne ohrievať vodu na nastavenú tepltu.

Termosata_virtualny_fibaro

Tu však narazime na problém, ktorý som spomínal hneď na začiatku tohto článku. Fibaro totiž z bezpečnostných dôvodov obmedzilo maximálnu nastavenú teplotu na 30 stupňov. Vo väčšine prípadov je toto samozrejme dostatočné, avšak voda v boileri by mala mať vyššiu teplotu, aj kvôli baktériam. 

Ako zvýšiť maximálnu teplotu virtuálneho temrostatu v systéme FIBARO?

Na to, aby sme mohli toto nastavenie robiť je potrebné použiť malý trik. Vytvoríte si scénu typu LUA a do tejto scény na jej pravej strane vložíte následovný text:

data = {
deviceId = ID virtuálneho termostatu
propertyName = 'heatingThermostatSetpointCapabilitiesMax',
value = Maximálna teplota
}
api.post("/plugins/updateProperty", data)
 
V danom kóde zmeníte len tie červené texty, kde ID bude číslo nášho virtuálneho termostatu a Max teplota bude teplota, do akej sa bude dať nastavovať. Celý kód tak bude vypadať následovne:
Termostat_max_teplota_fibaro
 
Po jej uložení ju už len spustíme a toto nám následne dovolí nastaviť na danom termostate teplotu až do limitu, ktorý sme si zadali v scéne. Túto scénu môźete následne vymazať, nie je potrebné ju už držať. 
 

Nastavenie plánu teplej úžitkovej vody.

Táto časť už je samostatne dobrovoľná. Už po vytvorení virtuálneho termostatu je možné cez Fibaro systém nastavovať tepltou termostatu. Ak to chceme ale ešte vypelšiť, môžeme si vytvoriť harmonogram kúrenia, ale na ohrev vody. 

Toto sa vytvára totožným spôsobom ako bežné harmonogramy kúrenia v systéme FIBARO. Nastavenie potom môže vypadať napríklad takto:

Boiler_fibaro

Ako vidíte, takýmto harmonogramom môžete jednoducho nastaviť, že pred pólnocou sa teplota vody v boileri mierne stiahne. Tento harmonogram je možné prispôsobiť, napríklad pokiaľ bežne chodíte spávať o 22:00, už po tomto čase nie je úplne potrebné do rána zohrievať vodu. Samozrejme, teplota vody v boileri neklesne hneď, len jej drobné zníženie znamená drobnú úsporu. A pokiaľ máte na strechce fotovoltaiku, je lepšie ponechať dohriatie vody v boileri na čas, keď bežne svieti slnko.

Navyše, pokiaľ používate harmonogram teploty vodyv boileri, je už len jeden malý krôčik k tomu, aby ste nastavili režim "Away" tak, že pri odchode sa Vám mierne zníži teplota v boileri a režím "Dovolenka" tak, že sa boiler napríklad úplne vypne. Vďaka týmto nastaveniam dokážete naozaj zefektívniť fungovanie ohrevu vody v dome

Samozrejme, toto je len ukážka možného nastavenia, Akonáhle máte vo FIBARO systéme vytvorený virtuálny termostat, môžete si nastavenia prispôsobovať akokoľvek chcete. Aj napriek tomuto odporúčaniu musím stále povedať, že je dobré si otestovať spotreby boilera a napríklad porovnať si deň, kedy je teplota nastavená stále na 50 stupňov, skontrolovať, aká je spotreba boilera pri tomto nastavení, ak ste jeden deň preč, následne skúsiť znížiť teplotu boilera, keď idete na jeden deň preč a skontorolovať spotrebu potrebnú na dohriatie vody po návrate... A týmto spôsobom môžete prísť na to, že pri odchode na jeden deň sa Vám oplatí napríklad len jemne znížiť teplotu vody ale pri odchode na 2 a viac dní to už môže byť lepšie, ak teplotu znížite výrazne...