Elektrické závesy - nádherný a funkčný doplnok interiéru

Elektrické garniže - nádherný a funkčný doplnok interiéru

V naších domácnostiach máme už na elektriku naozaj všetko. Svetlo, kúrenie, ohrev vody, žalúzie, okná, dvere a napríklad aj oheň v podobe automatických krbov. Avšak keď si chceme zatiahnúť/odtiahnúť záves, robíme to stále ručne. Pritom zatiahnutie závesu, kvôli jeho umiestneniu je často zbytočne zložité, ak je napríklad za sedačkou a podobne. Riešenie je pritom veľmi jednoduché a vďaka garnižiam s motorom ho môžete mať aj Vy. Dnes sa pozrieme na tento skvelý doplnok interiéru.

elektricke_zavesy

Nádherné závesy s dokonalými funkciami

Náš zákazník pripravil vo svojom interiéry skvelú kombináciu prírodných farieb nábytku s jemnými závesmi, ktoré sú obsluhované elektrickými garnižami. Pred inštaláciou elektrickej garniže bola nainštalovaná klasická, manuálna koľajnica. Keďže v tomto projekte nebolo možné ťahať dodatočnú kabeláž, zákazník sa rozhodol pre použitie batériovej elektrickej garniže, ktorá je naozaj jednoduchá na inštaláciu, aj keď jej cena je kvôli batérií vyššia. Samozrejme, pred inštaláciou bolo potrebné objednať ten správny rozmer koľajnice, čo však nebol problém vďaka tomu, že zákazník mal všetky rozmery spísané.

Garniže sú skvelým riešením pre veľké okná

Elektrické garniže si rozumejú najlepšie s veľkými oknami. To bol prípad aj tohto projektu, kde sú okna o šírke 3,5 metra a druhé rohové o šírke 3,5+1,7metra. Zákazník sa taktiež rozhodol zakryť samotnú koľajnicu čiernou hliníkovou lištou, čo dodalo interiéru veľmi  zaujímavú hĺbku. Samozrejme, aby táto lišta správne zapadla, v interiéri bolo potrebné použiť čierny vzor a doplnky aj inde, napríklad na lampách či vankúšoch. Keďže okná sú veľké a púšťajú do domu veľa svetla, bolo možné použiť aj druhú, tento raz manuálnu koľajnicu pre záclonu. Pri takejto kombinácií dokáže záves zabezpečiť úbytok svetla, ak si chcete urobiť prítmie a záclona slúži pre súkromie a pre jemné prekrytie okien. Pokiaľ sa Vám páči aj materiál závesu, bol tu použitý materiál Wisdom 12 ktorý pripomína naše tradičné ľanové košele. 

elektricka_zaclona
     
zaves_prirodny
prirodny_zaves_do_obyvacky
garniza_dizajnova

 

Ako funguje garniža na motor

Pozrite si aj krátku ukážku, ako funguje elektrická garniža s motorom, aby ste si vytvorili lepšiu predstavu.

Ako vypadá elektrická garniža

V ponuke na elektricke-garnize.sk nájdete hneď niekoľko typov elektrických koľajníc. V zásade ide vždy o tú istú koľajnicu, obmenou je len motor, ktorý je použitý. K dispozícií sú garniže s motormy MioDecor Comfrot alebo Somfy. Ovládanie garniž je možné buď pomocou nástenného vypínača, cez aplikáciu, diaľkový ovládač alebo funkciou touch motion, kde stači jemne potiahnúť záves jedným smerom a motor ho dotiahne do konca.

Garniza_elektricka_mio_decor

Samotná koľajnica je široká a vysoká okolo 3,5cm, takže nie je vôbec veľká. Je možná jej inštalácia ako na strop, alebo pomocou "L" úchytov aj na stenu. Veľmi často sa nás zákazníci pýtajú, prečo motor trčí dolu a či ho nebude vidieť. Toto je však problém, ktorý sa sám vyrieši, akonáhle na garnižu zavesíte záves. Ten sa totiž zavesí tak, že jeho posledné očko sa uchytí až za motor. Ten je tak skrytý za závesom a aby ste ho videli, museli by ste záves odtiahnuť. 

V tejto inštalácií bola použitá elektrická koľajnica s batériou Comfort60, ktorá má ten najlepší pomer ceny a kvality, pokiaľ ide o batériové koľajnice. Má možnosť ovládania cez diaľkový ovládač a zároveň je vďaka zvýšenej kvalite utiahne záves až do 90kg a máme u nej záruka až 4 roky

motor_na_garnizi       zaves_na_dialkove_ovladanie

Ako sa ovláda elektrická batériová garniža

Pokiaľ ide o elektrickú garnižu na batériu, tú je možné ovládať len pomocou diaľkového ovládania alebo funkciou Touch motion. Pokiaľ by však išlo o napájanú koľajnicu, pribudne možnosť ovládania pomocou vypínača a Smart Home systému. 

Pre elektrické garniže MioDecor sú v ponuke dve verzie diaľkových ovládačov RCS, ktoré sa líšia hlavne dizajnom. Každá verzia potom ponúka ovládače pre jednu, sedem alebo 16 garniž. Naša zákazníčka si vybrala diaľkové ovládanie RCS 7 LUXktoré bolo nastavené tak, že kanál 1 ovláda jednu garnižu, kanál 2 druhú a kanál 3 obidve naraz.

dialkove_na_zaves

Batéria pre elektrickú garnižu

Ako som už spomínal, v tomto projekte nebolo možné ťahať kabeláž, preto sú použité garniže s batériou. Samozrejme ideálnym spôsobom je pre garnižu pripraviť napájanie, nakoľko napájaná garniža je lacnejšia a nie je potreba starať sa o nabíjanie batérií (2x do roka pri jednom cykle za deň). Garniži pritom stačí priviezť 230V napájanie (fáza, nulák a zem), prípadne ak chcete používať aj nástenný vypínač, tak je to 5 žilový kábel od vypínača

Pokiaľ však už batéria je potrebná, je ju možné umiestniť pod stopom alebo aj tak, ako to je v tomto prípade, za závesom dolu, aby sa jednoducho vyberala pre potrebu nabíjania. Aj tu platí, že batériu s káblom zakryje záves. Priznajte sa, však ste si ju na žiadnom obrázku doteraz nevšimli :)

bateria_na_zaves       pripojenie_garnize_na_bateriu

 

Koľko miesta si vyžaduje garniža?

Mnohokrát dostávame otázku, aká je široká garniža, pretože zákazník chce vedieť, ako ďaleko od steny ju bude inštalovať. Táto otázka je pritom skutočne zbytočná. Samotná garniža je totiž 3,5cm široká, avšak to, aby sa záves mohol voľne pohybovať si vyžaduje viac miesta, ako samotná koľajnica. Predstavte si to, že celý záves, ktorý štandardne zakrýva 4 metrové okno sa zrazu otvorí a naskladá sa na jednej strane. Samotný materiál závesu potrebuje mať dostatok priestoru, aby sa o nič neopieral a hlavne aby pri pohybe so sebou neťahal záclonu. A práve toto určuje, aký veký má byť kastlik na garnižu. 

V následujucom nákrese vidíte, že odporúčanou vzdialenosťou garniže od steny je 5cm a ďalších 5cm by nemalo nič zavadziať, takže spolu potrebujeme 10cm. Treba si však dať pozor, ak je pri stene radiátor alebo iná prekážka. Vtedy platí vzdialenosť 5cm od najvzdialenejšieho bodu, väčšinou radiátorovej hlavice. Ak toto nedodržíte, môže sa záves zachytávať o radiátor. A verte mi, to nie je príjemné. Druhých 5cm je taktiež dôležitých, aby aj z druhej strany mal záves voľný priebeh. Teda ak tam máe napríklad sedačku, je potrebné jej odsunutie.

Druhý nákres zobrazuje vzdialenosti v prípade, že sa použijú dve garniže. Opäť si môžete všimnúť, že šírka koľajnice tu vôbec nie je dôležitá, dôležitý je len jej stred. Pokiaľ plánujete mať dve koľajnice za sebou, je dôležité dodržať pravidlo jednej koľajnice, akurát pre každú koľajnicu. Takže 5 cm priestoru z každej strany každej koľajnice. Pri dvoch koľajniciach potrebujeme teda priestor 20cm. Samozrejme, toto je ideálna vzdialenosť, pokiaľ to nie je možné dodržať treba len počítať s tým, že záves sa môže pri pohybe o prekážky zachytávať.

Pri garnižiach je dôležité taktiež počítať s rezervou 1,5cm od každej steny z boku. Táto rezerva je tu pre to, aby sa to spomínané posledné očko závesu mohlo zachytiť za motor. 

umiestnenie_garnize       vzdialenosti_na_garnize

 

Toto si samozrejme môžete pozrieť aj na fotkách, aby ste mali lepšiu predstavu.

garniza_pohlad_zo_spodu       garniza_v_nike

 

Kde sú vhodné elektrické garniže?

Samozrejme, elektrické garniže, kvôli tomu, že majú motor sú drahšie ako klasické, manuálne. Aj preto nie sú vhodné úplne všade. Sú však veľmi jasné miesta, pre ktoré je elektrická garniža ako stvorená. Pre inšpiráciu vyberáme niekoľko situácií

  • pre veľmi dlhé okná kde ťahanie závesu ručne je pracné. Elektricka garniža môže byť až 12 metrov dlhá.
  • pre závesy, ktoré sa zložito odťahujú, napríklad tie za sedačkou a podobne.
  • pre miesta, kde potrebujeme pravidelnosť, napríklad ráno záves automaticky odtiahnúť a po západe slnka zatiahnúť
  • pre veľké presklené miestnosti, čo je dnes moderné. Elektrická garniža môže pôsobiť ako ochrana pred prehrievaním tak, že zatiahne záves v horúčavach
  • pre domy s veľkým množstvom okien, nakoľko ich môžete všetky otvoriť/zatvoriť jedným kliknutím.
  • pre super moderné Smart domy, kde má všetko fungovať krásne, hladko a hlavne samostatne.
rohova_garniza       garniza_na_elektriku

 

Koľko stojí elektrická garniža?

Ako som už spomínal, elektrická koľajnica je drahšia ako tá manuálna. Potrebuje motor, remeň, kvalitnejšie bežce a podobne. Jej cena však často dokáže prekvapiť. Ak hľadáte absolútne najlepšiu cenu, k dispozícií je elektrická garniža Comfor35, ktorá začína už na 260€. Má 2 ročnú záruku a dá sa objednať až do dĺžky 6 metrov. Našou najpredávajnejšou je však elektrická garniža Comfort90ktorá začína na 360€, má predĺženú 4 ročnú záruku a je možné ju maž až 12 metrovú, prípadne zahnutú. Ceny sa samozrejme zvyšujú dĺžkou, keďže práve dĺžka má vplyv na použitie materiálu. Na eshope si jednoducho viete odkliknúť, akú dĺžku potrebujete a cena sa Vám okamžite vypočíta.

V našej ponuke nájdete aj garniže s motormi Somfy Glydea Ultra RTS alebo Somfy Glydea ultra WT, a to ako s motorom 35e tak aj 60e. Tieto garniže sa však kvôli drahším motorom pohybujú vo vyššej cene. Garniže Somfy preto odporúčame hlavne tam, kde sú už napríklad použité vonkajšie žalúzie Somfy. Vtedy sa môžu aj garniže pridať do spoločného systému Somfy Tahom Switch

Pri vypočítavaní ceny je však potrebné počítať aj s cenou závesu. Tu nie je situácia tak jednoduchá, že sa tam dá záves z Jysku alebo Ikea. Aby to vypadalo naozaj dobre, musia byť závesy šité na mieru. Tu je zároveň dôležité počítať s tým, že záves, aj keď je zatvorený sa musí pekne vlniť. Preto sa šírka závesu vypočítava ako šírka garniže x 1,6. Pri 3 metrovej garniži je tak záves široký 4,8 metra. Pokiaľ sa toto nedodrží a použijete 3 metre široký záves, pri zatiahnutí to bude vyzerať ako plachte zavesená na žinke. No a aby som sa dostal k veci, keď vezmete toto všetko do úvahy, máte tu záves s rozmerom 4,8x2,5m, čo znamená, že je použitého okolo 12m2 materiálu, okolo 40 metrov šitia a 50 háčikov microflex. Toto všetko má za následok, že cena závesu môže byť vyššia ako cena garniže. Toto platí hlavne pri BlackOut závesoch, alebo pri použití drahšieho materiálu. Pre predstavu, cena závesu na fotke pre garnižu o šírke 3 metre a výške 2,5 metra je 430€ s DPH.

lanovy_zaves

garniza_na_elektriku       rohova_garniza

 

Všetky produkty nájdete na elektricke-garnize.sk