Aqara senzor prítomnosti (Aqara Presence Sensor FP2 (PS-S02D)

Kód: PS-S02D
€82,99 –8 %
Aqara presence sensor FP2
€82,99 –8 % €75,90 €63,25 bez DPH
Skladom (12 ks)
Môžeme doručiť do:
18.7.2024
Možnosti doručenia

Aqara Presence sensor FP2 je prvý prítomnostný senzor od Aqary, ktorý pomocou milimetrových vĺn presne určuje prítomnosť osôb v miestnosti aj pri minimálnom pohybe. Vysoká presnosť a detekcia viacerých osôb, ako aj rozpoznávanie pádu človeka  a skvelé možnosti automatizácie a inštalácie. Samozrejme, aj s podporou HomeKit.

Detailné informácie

Dodanie zadarmo
Odborníci v smart home
Ak je reklamácia, vybavíme ju hneď

Podrobný popis

Aqara Presence Sensor FP2 - senzor prítomnosti v miestnosti

Tento skvelý senzor používa milimetrové vlny na odhalenie toho, či sa niekto nachádza v miestnosti. Rozdiel oproti klasickým pohybovým senzorom je v tom, že tento senzor Vás vidí aj keď sa hýbete len veľmi minimálne, prípadne v miestnosti spíte alebo čítate. Veľkou výhoudou je taktiež možnosť zónového sledovania, takže môžete spúšťať inú automatizáciu, keď je pohyb na sedačke a inú, keď prejdete po obývačke. Takýchto zón má senzor až 30 a dokáže v nich rozpoznať až 5 objektov. Samozrejme, hlavnou výhodou tohto zariadenia je prepojenie na Aqara Smart Home alebo HomeKit systém. Vtedy viete využiť napríklad aj funkciu detekcie pádu ale aj informácie zo zabudovaného senzor intenzity svetla. 

Jeden pohybový senzor na celú miestnosť

Aqara senzor prítomnosti dokáže sledovať pohyb v miestnosti o veľkosti až 40m2 a túto miestnosť rozdelí až na 30 zón, pričom na každú túto zónu môžete nastaviť inú automatizáciu. Jedným senzorom FP2 tak nahradíte niekoľko pohybových senzorov. Vďaka sledovaniu až 5 osôb (ideálne však 3) môžete nastaviť rôzne automatizácie pomocou jedného senzora. Ak sa napríklad niekto nachádza v kuchyni a niekto v obývačke, vy môžete pomocou tohto senzora povedať, že sa má svietiť aj tam aj tam. Ak človek z obývačky odíde, môžete tam zhasnúť svetlo automaticky...

Tento senzor je však dominantný svojou vysokou presnosťou. Práve toto je výhoda mm wave senzorov. Táto detekcia je tak presné, že na zaznamenanie prítomnosti osoby v miestnosti často stačí len dýchanie. 

Tento senzor navyše dokáže identifikovať pád. Detekcia pádu je na ploche 2 metre a má presnosť viac ako 98%. Vďaka tomu viete získať notifikácie, ak napríklad starší človek, o ktorého sa staráte, spadne. V tomto prípade je odporúčaná výška inštalácie senzora 2,5 - 2,8m.

Senzor prítomnosti na lokálnej sieti

Aqara FP2 si nevyžaduje internet. Po pridaní do systému beží lokálne. Viete ho samozrejme integrovať do systémov ako HomeKit, Home Assistant, Google Home a Alexo (Matter podpora plánovaná). Vďaka jeho lokálnej funkcionalite však Vaše súkromie ostáva v bezpečí.

Senzor je napájaný pomocou USB-C kábla a má IP ochranu IPx5, teda je vhodný aj do kúpelne. 

Aqara_FP2_vlastnosti

Porovnanie PIR Senzora a senzora prítomnosti

Obidva tieto senzory majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Napríklad PIR senzory sú rýchlejšie pri prvej detekcií pohybu, narozdiel od toho sú milimetrové senzory ultra presné v sledovaní toho, či sa v miestnosti nachádzate aj s minimálnym pohybom. Pir senzory sú mále a lacné a jednoduché na nastavenie, Milimetrovo vlnové senzory majú presné sledovanie a silný rozsah detekcie a preto je ich nastavenie široké. PIR senzor má slabšiu detekciu, ak je teplota okolia podobná teplote telesnej, mm wave senzory sú zase náchylné na drobné rušenie napríklad ventilátormi či rastilnami. 

S prihliadnutím na všetky tieto fakty stále ostáva ideálna určitá kombinácia týchto senzorov. Napríklad PIR senzor Vám zasvietí hneď, ako vstúpite do miestnosti a milimeter wave senzor bude držať svetlo zasvietené, kým naozaj neodídete.

Automatizácie so senzorom prítomnosti

Senzor prítomnosti dáva niekoľko možnosti automatizácií, aké pri bežných infra PIR senzoroch neboli možnosti. Napríklad:

 • Rozdelenie miestnosti na zóny - jeden senzor dokáže spustiť inú automatizáciu ak ste na sedačke, v kresle, pri krbe alebo za jedálenským stolom.
 • Nezhasína, keď čítate - nastavte si napríklad, že keď si sadnete do kresla na čítanie, zasvieti sa Vám čítacia lampa a nezhasne, kým tam sedíte
 • Informácia o páde - Pri pád osoby napríklad v kuchyni, kúpeľni či chodbe senzor môže poslať informáciu na mobil osobe, ktorá vie poskytnúť pomoc. (*funkcia nenahrádza profesionálne detektory pádu, je len doplnkovou funkciou s obmedzenými vlastnosťami)
 • Vypnutie celého domu - Ak máte senzor prítomnosti v každej miestnosti, môžete jednoducho nastaviť prepnutie domu do režimu "Preč" keď nikde nie je zaznamenaná prítomnosť. 
 • Zobuďte sa, ale nerušte - Senzor vie, či ešte niekto leží v posteli, ak sa niekto iný prechádza po spálni. Preto môžete mať nastavené, že ak ešte niekto spí, svetlo sa rozsvieti len jemne. Ak už nikto nie je v posteli, svetlo sa rozsvieti poriadne.
 • Svetlo, ktoré Vás sleduje - Idete z obývačky cez chodu do kuchyne? Nechajte svietiť presne len tie svetla, ktoré Vám aktuálne treba.
 • Zabezpečenie domu - Senzor dokáže detekovať aj ten najmenší pohyb. Ak ste teda mimo domu, zamknite si alarm a ak sa niečo stane, budete o tom vedieť.

Špecifikácie FP2:

 • Typ produktu: PS-S02D/PS-S02E
 • Montáž na stenu - 8 metrov dosah, uhol 120 stupňov, sledovanie 5 cieľov
 • Montáž na strop - Kruh s polomerom 2 metre, presnosť detekcie pádu >98%
 • Napájanie - 5VDC USB C
 • Protokol - WiFi IEEE 802,11 b/g/n 2,4 Ghz, Bluetooth (pre budúcu podporu matter)
 • IPx5 odolnosť

Dodatočné parametre

Kategória: Aqara Smart Home
Záruka: 2 roky
? Napájanie zariadenia: Batéria
? Bezdrôtový protokol: Zigbee
? Farba zariadenia: Biela
Značka: Xiaomi
Brand ID: Aqara
Model: FP2
Bezdrôtový protokol: Bluetooth, WiFi
Napájanie: 5VDC USBC
Prevádzková teplota: -10°C ~ 55°C (14°F ~ 131°F)
Prevádzková vlhkosť: 0 ~ 95% RH, bez kondenzácie
Sleduje: Pohyb a intenzitu svetla
Apple HomeKit: Áno
Ochrana : IPx5
5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevypĺňajte toto pole:
5
J Avatar autora | 12.5.2023
FP2 funguje zatiaľ parádne, úvodné nastavenie je trošku obtiažne, automatická konfigurácia musí byť ešte upravená, odporúčam priestor a zóny nastaviť ručne. Treba sa trošku pohrať s umiestnením senzora. Prvé miesto, ktoré som mu vybral sa mu nepáčilo a nedokázal spoľahlivo detekovať prítomnosť, avšak po premiestnení a správnom nastavení zón funguje zatiaľ veľmi dobre. Vidno aj to, že jeho self-learning funkcia (ktorej treba občas pomôcť a urobiť reset prítomnosti) funguje tiež a čím ďalej, tým lepšie a hlavne rýchlejšie reaguje. Odozva je síce pomalšia, ako pri klasickom PIR senzore, ale rozdiel je veľmi malý a neprekáža - FP2 NIE je pomalý senzor, ako sa veľa ľudí sťažuje. Po správnom nastavení funguje skvele, treba sa s tým len pohrať

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Aqara je rada Smart Home produktov s protokolom zigbee, ktorá Vám umožní postaviť jednoduchý Smart Home bez toho, aby ste minuli tisíce eur ✅ Navyše produkty Aqara sú kompatibilné s riadiacou jednotkou Homey PRO, takže dvere pre ďalšiu integráciu sú otvorené ✅