Ako na šetrenie vody a energie v domácnosti vďaka smart home

Keďže účty za energie stále rastú, mnohé domácnosti prijímajú opatrenia na šetrenie zdrojov a úsporu peňazí. Ako môžete znížiť svoje účty za vodu a energiu bez obetovania vlastného pohodlia? Smart home poskytuje ideálne riešenie. 

mladá usmiata žena s laptopom na kolenách hľadí do smartfónu

Znížte svoju spotrebu vody a energie

Úspora energie v domácnosti vďaka smart home

Inteligentná domácnosť neprináša len zlepšenie komfortu, treba si pripomenúť aj jej energetickú účinnosť. Ucelený automatizovaný systém zložený z viacerých zariadení vďaka riadiacej jednotke možno ovládať prostredníctvom smartfónu. 

Spravujte svoje pohodlie a bezpečnosť efektívne. Ideálne je, ak je vaša celá domácnosť smart. Vďaka automatizácii všetkých procesov, spotrebičov a zariadení bude vaše bývanie energeticky úsporné a ekonomické. 

Ktorých inteligentných pomocníkov odporúčame?

  • smart termostat
  • smart systémy osvetlenia
  • smart zásuvky
  • smart asistent na kontrolu spotreby vody

Faktom je, že nie každá domácnosť si môže dovoliť investovať do kompletného smart home systému. Možnosťou sú aj individuálne riešenia. Aké? 

Šetrenie energie v domácnosti – ako na tepelný komfort?

Ako si zabezpečiť tepelnú pohodu v aktuálnom zimnom období? To je dilema mnohých. Vypnúť radiátor a obliecť si sveter navyše, alebo si dopriať teplo? Vykurovanie a klimatizácia odkroja z rodinného rozpočtu ročne celkom slušný kus. 

Momentálne sme približne v polovici vykurovacej sezóny. So zvýšením energetickej účinnosti vám pomôžu inteligentné termostaty v kombinácii so smart termostatickými hlavicami. Jednoducho ich pripojíte k riadiacej jednotke, spárujete ich a budú spolu komunikovať. 

ryšavá žena s psíkom prikrytá dekou sa opiera o radiátor

Bezdrôtový termostat zefektívni vaše vykurovanie


Vďaka týmto zariadeniam môžete flexibilne nastavovať požadovanú teplotu v každej izbe. Kedykoľvek ju môžete vypnúť a zapnúť na diaľku. Rovnaký princíp platí aj pri klimatizácii počas najväčších horúčav. Vášmu bankovému účtu uľavíte vďaka smart klimatizácii v kombinácii s automatickými žalúziami. 

Stačí ich nechať ráno zatiahnuté a je postarané o príjemný chládok. Nemusíte zapínať klimatizáciu, prípadne môže pracovať na menšom výkone. A plytvanie energiou je minulosť.

Koľko % energie môžete ušetriť so smart termostatom?

Rôzne štúdie zistili, že inteligentný termostat ušetrí domácnostiam v priemere asi 10 % z nákladov na vykurovanie a 15 % z nákladov na chladenie. Čo sa týka konkrétnyh modelov, s našim termostatom ušetríte až 37 % tepelnej energie. 

Vykurovanie zapnete len v miestnostiach, kde je to podrebné. Na základe vášho životného štýlu a návykov termostat Netatmo nastaví perfektný vykurovací program. Zároveň môžete sledovať spotrebu energie a optimalizovať ju tak, aby ste mali menšie výdavky

Okrem Netatmo termostatu odporúčame aj bezdrôtový termostat Heatit. 

Zvážte tiež použitie svetla na senzor

Postupné zavádzanie inovatívnych riešení do domácnosti je veľmi rozumným spôsobom, ako ušetriť peniaze do budúcnosti. Popri vykurovaní treba myslieť aj na ekonomické používanie osvetlenia. Pomôžu vám s tým smart zásuvky, žiarovky a vypínače, ktoré vďaka senzorom automaticky zapínajú a vypínajú osvetlenie. Často sa stáva, že sa niekam ponáhľame a zabudneme zhasnúť svetlo. Smart zariadenia sa vypnú samy, prípadne ich môžete ovládať na diaľk. 

Komfort rodiny ide ruka v ruke s úsporou financií. Naše inteligentné LED žiarovky ušetria 80 – 90 % energie na rozdiel od klasických žiaroviek. Kľúčovou výhodou je ich dlhá životnosť. Nemusíte ich často vymieňať a vyžarujú veľmi málo tepla. Sú bezpečnejšie, pretože riziko vzniku požiaru je takmer nulové. 

Prezrite si našu ponuku senzorov intenzity svetla

senzor intenzity svetla Fibaro 

Senzory svetiel pomáhajú riadiť osvetlenie

Inteligentné zásuvky majú v smart home svoje miesto

Inteligentné zásuvky sú jedným z cenovo najdostupnejších spôsobov, ako automatizovať domácnosť. Sú oveľa lacnejšie ako iné smart zariadenia, preto si ich môžu dovoliť aj domácnosti s menším rozpočtom. 

Samozrejme, ponuka je široká a na výber máte zásuvky z rôznych cenových relácií.  Inteligentné zásuvky šetria energiu tak, že spotrebiče sa zapínajú len vtedy, keď je to potrebné. 

Niektoré inteligentné zásuvky sú navyše vybavené zabudovanou prepäťovou ochranou, ktorá pomáha chrániť vaše zariadenia pred energetickými špičkami a prepätiami, ktoré ich môžu časom poškodiť.  

Z nášho sortimentu odporúčame inteligentnú zásuvku Fibaro

biela inteligentná zásuvka Fibaro

Inteligentné zásuvky sú cenovo dostupné smart zariadenie

Šetrenie vody v domácnosti – ako na to?

Ešte skôr ako sa dostaneme k jednotlivým vychytávkam, treba si pripomenúť niekoľko zásadných pravidiel. Ak chcete ušetriť za vodu, snažte sa dodržiavať nasledujúce:

  • Sprchujte sa kratšie.
  • Vypnite vodu počas umývania zubov. 
  • Umývačku či práčku zapínajte, až keď je plná.
  • Nepoužívajte toaletu na splachovanie kozmetických tampónov, papierových utierok a podobne.
  • Ak umývate riad ručne, nenechávajte vodu nonstop zapnutú. 

Smart zariadenia, vďaka ktorým spotrebujete menej vody

Inteligentné monitory vodovodných batérií 

Smart monitory na batérie sú jedným z najbežnejších typov inteligentných domácich zariadení na úsporu vody. Jednoducho ich pripojíte na vodovodnú batériu a následne ich necháte robiť si svoju prácu – senzory monitorujú prietok a jeho klesnutie pod určitú úroveň. 

Niektoré modely sa predávajú aj s aplikáciou, ktorá umožňuje sledovať dennú spotrebu. Môžete si nastaviť limity, koľko vody chcete každý deň spotrebovať. Smart monitory môžete namontovať na vnútorné i vonkajšie kohútiky, preto sú vhodné na domáce i komerčné použitie. 

Smart sprchové hlavice

Ďalším spôsobom, ako znížiť spotrebu vody, je inštalácia smart sprchovej hlavice. Toto zariadenie je navrhnuté tak, aby obmedzilo teplotu i prietok vody. To vám pomôže minimalizovať plytvanie, no stále si užiť príjemnú teplú sprchu. 

Smart hlavice majú zabudované snímače, ktoré zistia, keď sa sprchujte a podľa toho upravia teplotu i prietok.  Niektoré modely sú vybavené aj hlasovým ovládaním, takže si môžete ľahko prispôsobiť zážitok zo sprchovania bez toho, aby ste museli vyliezť z vane. 

Smart zavlažovacie systémy

Pokiaľ radi pestujete ovocie a zeleninu, alebo si chcete na záhrade udržať krásny anglický trávnik a kvetinovú oázu, pouvažujte nad inteligentným zavlažovacím systémom. Minulý rok bol pre pestovateľov smutný – obdobie sucha sa negatívne podpísalo na výslednej úrode. Tohtoročná jar a leto sa majú niesť v podobnom duchu, preto je najvyšší čas na investíciu do smart zavlažovania. 

Klasické zavlažovacie systémy sú pre záhradkárov nevyhnutnosť. Ale ak nie sú správne monitorované a udržiavané, môžu byť aj veľkými žrútmi energie. Inteligentné zavlažovače sú navrhnuté tak, aby boli efektívnejšie. Vďaka snímačom merajú vlhkosť pôdy, rýchlosť vetra, teplotu a potom automaticky upravujú nastavenie zavlažovača. Takto použijete dostatočné množstvo vody bez toho, aby ste ňou plytvali. 

Máte záujem o cenovú kalkuláciu vybavenia pre smart home? Použite našu cenovú kalkulačku. Pre lepšiu predstavu si pozrite, ako vyzerajú naše realizácie smart domácností. V prípade otázok nám napíšte na info@homesystem.sk