Chcete svojpomocne spojazdniť podlahové kúrenie? Všetko sa dá, keď sa chce!

Túžite po podlahovom kúrení a radi by ste si ho nainštalovali svojpomocne? Skúsení majstri si s tým bez problémov poradia, stačí si túto tému vopred naštudovať, aby ich v procese inštalácie nič neprekvapilo! 

Nainštalovať podlahové kúrenie svojpomocne zvládne každý skúsený kutil

Podlahové kúrenie svojpomocne – dá sa to?

Samozrejme, že sa to dá! Pokiaľ však nemáte skúsenosti s montážou a inštaláciou rôznych zariadení, bude lepšie, ak sa s realizáciou podlahového kúrenia obrátite na firmu s dlhoročnými skúsenosťami. Ak si predsa len trúfate na vlastnoručnú inštaláciu a chcete ušetriť peniaze za služby profesionálov, tento článok vám bude prínosom.

Chcete sa naučiť, ako vybudovať podlahové kúrenie svojpomocne? Zakúpte si náš kurz pre podlahové kúrenie!

Podlahové kúrenie – postup a príprava objektu

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako na realizáciu podlahového kúrenia. V prvom rade si pred položením vykurovacej plochy na zem treba zabezpečiť objekt, aby nedošlo k mechanickému či chemickému poškodeniu podlahy.

Mnohým domácim kutilom sa už stalo aj to, že im pri zváraní vzbĺkla izolačná vrstva a celý proces inštalácie sa skomplikoval. Podlahové kúrenie začnite montovať až vtedy, keď budete mať dokončené všetky omietky a hotový kotlový okruh. 

Podlahové kúrenie – skladba bez prípravy podlahy nie je možná

Okrem samotných miestností nezabudnite na starostlivú prípravu plochy, na ktorú budete pokladať vykurovacie rúrky. To zahŕňa odstránenie všetkého, čo by mohlo narušiť priebeh inštalácie. Zbavte sa všetkých hrubých nečistôt vrátane hrboľov, smetí, mastnoty a zaistite, aby bola podlaha čo najčistejšia.

Skladba podlahy – podlahové kúrenie 

Už pri plánovaní hrubej stavby by ste mali mať jasno v tom, ako bude vyzerať skladba podlahy. V prípade, že vám do domu hrozí prenikanie vlhkosti zo zeme, zabráňte mu tým, že do konštrukcie vložíte izolačnú fóliu – buď z PVC alebo PE. Fóliu natiahnite priamo na podkladový betón a uistite sa, že pokrýva celú plochu. 

Treba mať na pamäti, že jej okraje musia byť vzájomne prekryté do šírky 2 – 3 cm, pričom by mali byť vytiahnuté na zvislej konštrukcii minimálne v rovnakej hrúbke, akú má konštrukcia vykurovacej plochy. 

Skladba podlahy pre podlahové kúrenie nie je nič extra zložité

Pozostáva z týchto krokov: 

Kladenie obvodových izolačných pásov – súvislý neprerušený pás v rovnakej výške, akú má konštrukcia podlahy. 

Kladenie tepelno-akustickej izolácie – jej hrúbku musí určiť projektant na základe presných výpočtov, obvykle sa však pohybuje od 4 do 6 centimentrov.

Kladenie hydroizolačnej fólie – voľne sa pokladá na povrch izolačných dosiek. V súčasnosti sa používa aj viacvrstvová fólia, ktorá nezamedzuje len prieniku vlhkosti, ale funguje aj ako izolant.

Prichytávanie rúrok – priväzovaním o sieť, vtláčaním do systémovej dosky, prichytávaním o sieť alebo koľajničky, fixovaním do izolačnej dosky, prichytávaním na armovacie siete, no existujú aj iné spôsoby.

Kladenie vykurovacích rúrok – buď od stredu miestnosti alebo naopak, od rozdeľovača. 

Tvorba dilatačných škár – aby bolo umožnené rozpínanie a sťahovanie podlahy počas leta a zimy. 

Kladenie betónovej mazaniny – hrúbku určí projektant. Okrem toho treba zabezpečiť správne podmienky na tuhnutie betónu. 

Kladenie nášľapnej vrstvy – do vyrovnávacej vrstvy cementu (kameň, dlažba) alebo do lepidla (PVC, koberec, parkety).

 

Podlahové kúrenie – schéma

Na obrázku nižšie sa môžete pre lepšiu predstavu pozrieť na to, ako vyzerá schéma podlahového kúrenia.

Okruhy podlahového kúrenia v dome

Nastavenie prietoku podlahového kúrenia

Čo sa týka teplovodného podlahového kúrenia, na reguláciu teploty slúži rozdeľovač. Ide o riadiacu časť rozdeľujúcu prietok vody do všetkých okruhov a miestností. Vďaka ovládaniu prietokov môže byť teda v každej miestnosti iná požadovaná teplota. Logicky vyplýva – čím väčší okruh, tým väčší prietok potrebujeme na vykurovanie. A čo teploty?

Ako správne nastaviť kúrenie – teplota

Ak ste si mysleli, že v celom dome musí byť rovnaká teplota, nie je to pravda. Na vytvorenie ideálneho tepelného komfortu a príjemnej atmosféry je potrebné každú miestnosť vykúriť na inú hodnotu. 

Na koľko stupňov nastaviť podlahové kúrenie v miestnostiach domu?

Spálňa: 16 – 18 ​​°C

Detská izba: 20 °C

Chodba/predsieň: 15 °C

Kúpeľňa: 24 °C

Obývacia izba: 20 – 22 °C

Podlahové kúrenie – teplota vody

Teplota povrchu podlahy v priestore s dlhodobým pobytom ľudí má byť v rozsahu od 19 do 29 °C. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 259/2008 Z. z. uvádza, že teplota povrchu podlahy v priestoroch, kde sa dlhodobo zdržiavajú ľudia sa môže pohybovať od 19 do 29 °C.   

Dôležité: Na nastavenie podlahového kúrenia budete potrebovať moderné príslušenstvo! 

Akú podložku pod plávajúcu podlahu na podlahové kúrenie vybrať?

Podložka pod podlahu zvyšuje jej životnosť, zabraňuje pohybu podlahy, znásobuje tepelnú izoláciu a funguje ako bariéra proti vlhkosti. Typ podložky a jej hrúbka závisí od konkrétnej krytiny. Na trhu nájdete podložku od 1,2 mm – 1,5 mm. 

Nastavenie podlahového kúrenia – digitálne alebo manuálne?

Podlahové kúrenie si môžete nastaviť buď digitálne – prostredníctvom moderných ovládačov, ktoré automaticky nastavia prietoky a udržujú potrebnú teplotu alebo manuálne najdlhší okruh otvorte na maximum a ostatné priškrťte v pomere dĺžok, okruh s polovičnou dĺžkou o polovicu. 

Podlahové kúrenie prináša domácnostiam veľa výhod

Elektrické podlahové kúrenie – montáž zvládne len osoba s kvalifikáciou

Elektrické podlahové kúrenie pozostáva z vykurovacích rohoží, ktoré sú určené najmä na doplnkové vykurovanie miestností, ako je kuchyňa, kúpeľňa, toaleta a podobne. Neodporúčame ich používať do celého objektu, nakoľko ide o ekonomicky nevýhodné riešenie a má vysoké prevádzkové náklady. S jeho inštaláciou sa obráťte na odborníka, ktorý má patričné osvedčenie.

Skladba podlahy pre elektrické podlahové kúrenie 

Existuje niekoľko možností, ako realizovať skladbu podlahy pre elektrické podlahové kúrenie, avšak uvedieme príklad konkrétne pre priame vykurovanie. Toto sú jednotlivé vrstvy:

  1. podkladová vrstva – napríklad betón so správnou penetráciou,
  2. fixačná páska,
  3. vykurovací kábel,
  4. vhodná nivelačná vrstva,
  5. lepidlo,
  6. podlahová krytina.

Ako nastaviť podlahové kúrenie elektrické?

Aj pri tomto type podlahovky platia rovnaké teploty ako pri teplovodnom podlahovom kúrení. Na reguláciu teploty si nezabudnite zaobstarať kvalitný termostat. Výber špičkových termostatov nájdete aj v našej ponuke. Ak si neviete vybrať, môžete nás kontaktovať na info@homesystem.sk alebo zavolať na tel. číslo +421948213492.