Inteligentné zabezpečenie domu: na čo všetko si dať pozor?

Technológie spôsobili revolúciu v ovládaní domácností. Dokážu automaticky regulovať vykurovanie, chladenie či osvetlenie. Smart systémy idú ešte ďalej. Bezpečnosť domova môžete mať pod palcom z ktoréhokoľvek konca sveta. Stačí len pripojenie na internet. Poďme preskúmať, prečo je investícia do zabezpečenia domu rozumným krokom. 

zlodej v sivej mikine a čiernych rukaviciach pozerá cez okno dovnútra domu

Na čo nezabudnúť pri zabezpečení domu?

Vzhľadom na množstvo rôznych moderných technológií môže byť pre vás na začiatok náročné zorientovať sa v tejto téme. Je toľko možností, že neviete, kde začať s ochranou majetku a vašej rodiny. Preto sme tu, aby sme vám poradili. V tomto článku sa budeme venovať moderným technológiám a vysvetlíme, ako vám pomôžu zvýšiť bezpečnosť. 

Základ je kamera na dom

Kamerové zabezpečenie domu je základ. Ak chcete, aby bolo čo najkvalitnejšie, namiesto klasickej kamery stavte na smart kameru na dom. Dokáže toho oveľa viac ako len zachytávať fotografie a zaznamenávať video. Vďaka pripojeniu na internet a spárovaniu s vaším telefónom môžete v reálnom čase sledovať, čo sa deje v okolí vášho domu. 

Moderné kamery sa dokážu prepnúť do pohotovostného režimu, pokiaľ nie ste doma. Ak sa blížite domov, GPS to zachytí a systém pohotovosti sa vypne. Súčasťou inteligentných kamier je mikrofón. Môžete teda počúvať podozrivé zvuky v okolí či klebetných susedov v blízkosti domu. Špičkový kamerový systém na dom disponuje funkciou rozpoznávania tváre a upozorní vás, ak sa pred domom objaví niekto cudzí. 

Alarm na dom vás okamžite upozorní na nebezpečenstvo 

Nie je alarm ako alarm. Smart alarm je na zabezpečenie domu proti krádeži lepší na rozdiel od tých bežných. Inteligentné domáce monitorovacie zariadenia vás budú chrániť 24 hodín 7 dní v týždni. V závislosti od toho, ako si alarm nastavíte, vám môže počas dňa posielať do aplikácie aktualizácie.

Alarm nielen na ochranu pred zlodejmi

Domov nemusí ohrozovať len zlodej, ale aj požiar. Nech si ľudia dávajú akýkoľvek pozor, stačí moment nepozornosti a vnútri môže vypuknúť požiar. S tým vám pomôže smart senzor dymu. No povedzte, na čo by vám bol klasický alarm, keď ste odcestovaní na dovolenke alebo služobnej ceste? 

V takých situáciách vám neostáva nič iné, ako sa spoľahnúť na susedov, ktorí zavolajú hasičov. Ale ani na to nie je veľmi šťastné riešenie. Smart senzory a alarmy vás okamžite upozornia na dym či oheň, aby došlo k čo najmenším škodám. Vďaka tomuto môžete konať a privolať pomoc, aj keď ste v práci alebo na služobnej ceste. 

Pre maximálne zabezpečenie rodinného domu odporúčame senzory dymu nainštalovať do každej miestnosti. Nebezpečenstvo nehrozí len v kuchyni či obývacej miestnosti s krbom, ale aj v detskej izbe, spálni či kúpeľni. 

FIBARO dymový senzor

Senzor dymu váš včas upozorní na nebezpečenstvo

Senzory pre každý prípad

Ak bývate vo frekventovanej lokalite alebo na mieste, kde je zvýšená kriminalita a vandalizmus, okrem kamery si môžete zaobstarať aj pohybové senzory. Zlodeji majú často úmysel vniknúť do domu oknom či zadnými dverami. 

Moderné senzory sú neviditeľné. Stačí ich namontovať do špáry medzi okno a rám, prípadne medzi zárubňu a dvere. Sú navrhnuté tak, aby detekovali otvorenie okien/dverí a informácie okamžite posielajú do riadiacej jednotky. Užitočnou vychytávkou je takžiež senzor na vodu.

Zabezpečenie všetkých dverí

Za zmienku stojí aj smart zámok na dvere. Určite sa vám neraz stalo, že ste sa ponáhľali do práce či na stretnutie. Nával stresu spôsobil, že ste si nevedeli spomenúť, či ste zamkli dom. Buď ste to riskli a dúfali, že je dom zamknutý alebo ste sa vrátili skontrolovať ho a nakoniec ste meškali do práce. 

Inteligentné zámky uzamknú alebo odomknú dvere na diaľku odkiaľkoľvek na svete. Opäť na to budete potrebovať len aplikáciu v smartfóne alebo webový prehliadač. Môžete ich tiež nastaviť tak, aby otvorili dvere viacerým ľuďom. 

Starší ľudia ocenia videovrátnika

Seniorom, ktorí majú problém s chôdzou, pomôže videovrátnik. Toto zariadenie pozostáva z videokamery a vnútorného modulu s displejom. Jeho primárnou funkciou je zaistiť bezpečnú komunikáciu s človekom za dverami. Ako iste viete, starší ľudia sú častokrát príliš dôverčiví a zlodeji či podomoví podvodníci to statočne” využívajú. 

Vďaka videovrátnikovi nemusia nikam chodiť. Stačí im smartfón, prostredníctvom ktorého môžu komunikovať s návštevníkmi. Moderné videovrátniky majú zabudovaný pohybový senzor a funkciu nočného videnia, vďaka ktorým zariadenie zachytí podozrivý pohyb pred dverami.

A čo sirény?

Vonkajšia siréna vzbudí pozornosť okolia v prípade, že sa vo vašom dome deje niečo niečo podozrivé. Na trhu dnes už nájdete sirény so solárnym napájaním. To znamená, že sú takmer bezúdržbové.  

DoorBird A1121 zariadenie na kontrolu prístupu

Videovrátnik uľahčí život starším ľuďom

Aké spôsoby ešte existujú na ochranu domu a majetku? 

Veľa ľudí sa dopúšťa chyby, že na svojich sociálnych sieťach zdieľajú množstvo informácií zo súkromného života. Povedzme, že bývate v oblasti, kde sa často pohybujú vandali. Zlodejovi stačí, že uvidí príspevok o tom, kedy odchádzate na dovolenku a už si robí zálusk na váš majetok. 

Môže sa zdať, že zdieľanie podobných informácií je neškodné. Predsa sa túžite pochváliť vašim priateľom. Treba však myslieť aj na tú odvrátenú stránku a následky. Vlastníte drahé šperky, cennosti, alebo máte doma väčší obnos peňazí? Uistite sa, že nie sú na očiach okoloidúcich ľudí. Pred odchodom zatiahnite všetky závesy a žalúzie. Človek nikdy nevie, čo sa môže stať… 

Okrem vyššie zmienených pomocníkov na zaistenie bezpečnosti je namieste zadovážiť si trezor. Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu dovolenku a vlastníte drahé auto, najlepšie je zamknúť ho do garáže. Aj tú vám pomôže ochrániť inteligentný senzor. V prípade, že garáž nemáte, môžete poprosiť priateľov a odviezť auto k nim. 

Veríme, že udržiavate so susedmi pozitívne vzťahy, pretože aj oni vám dokážu pomôcť s ochranou domu. Schránka plná pošty či zhasnuté svetlá v dome sú jasným znamením, že ste dlhšie preč. Požiadajte susedov, ktorým dôverujete, či by vám nevyzdvihli poštu, prípadne odstavili svoje auto pred vaším domom. Pomôže to vytvoriť dojem, že ste nikam neodišli, čo odradí potenciálnych zlodejov. 

Záver

Veríme, že už máte jasnejšie v tom, ako čo najviac ochrániť váš majetok pred vlámaním, požiarom, vytopením a iným nebezpečenstvom. Zariadenia na vytvorenie kompletného smart zabezpečenia domácnosti nájdete v našom e-shope. Ak potrebujete pomôcť s výberom, napíšte nám na info@homesystem.sk