Aký izbový termostat zvoliť, aby naplnil vaše potreby?

Leto ešte neskončilo, no je dobré zamýšľať sa nad budúcnosťou a tým, ako ušetriť za energie, keďže ceny za vykurovanie rastú nezadržateľnou rýchlosťou. Jedným zo spôsobov, ako platiť menej, je zaobstarať si termostat. Ale aký?

Vďaka termostatu ušetríte nemálo peňazí za energie

Termostat je zariadenie slúžiace na reguláciu teploty v domácnostiach, kanceláriách a rôznych prevádzkach, kde je nutné kúriť a udržiavať optimálnu teplotu. Vedeli ste, že kvalitnejší model vám pomôže ušetriť až 25 % výdavkov? 

Možno ste doteraz uvažovali tak, že termostat predstavuje zbytočný výdavok, bez ktorého sa bez problémov zaobídete. Faktom je, že na trhu je k dispozícii niekoľko druhov v rôznych cenových reláciách pre klasických i najnáročnejších zákazníkov. Ako vybrať ten správny?

Nie je termostat ako termostat

Čo sa týka týchto užitočných zariadení, neslúžia len na reguláciu tepla v interiéroch, ich úlohou je udržiavať alebo nastavovať teplotu na rôznych zariadeniach. Aj keď si to pravdepodobne neuvedomujete, termostaty sú všade okolo vás a prichádzate s nimi do styku každý deň. Bez nich by nemohli fungovať elektrické spotrebiče, ako je napríklad žehlička, fén, toastovač, fritéza či chladnička. 

Izbový termostat sa postará o optimálnu teplotu v domácnosti

Aký termostat na kondenzačný kotol, podlahovku, bojler a iné vykurovacie systémy je najlepší? 

V prvom rade si povieme, s akými rôznymi vykurovacími systémami sa môžete stretnúť. Je veľa možností, z ktorých si môžete vybrať. 

Elektrina – patrí medzi najdrahšie spôsoby vykurovania, obzvlášť v dnešných dňoch. Jeho výhodou je, že je komfortné a takmer ihneď dostupné.

Plyn – je o niečo lacnejšie ako elektrické, obľúbené, jednoducho regulovateľné a pohodlné. Na vznik tepla sa používajú nízkoteplotné, kondenzačné alebo vysokoteplotné kotly. V našich končinách sú populárne najmä kondenzačné, ktoré sa dajú pripojiť na podlahové alebo stenové kúrenie. 

Uhlie –  síce najlacnejšie, ale najhoršie palivo (v rámci znečistenia).

Drevo (biomasa) – výhodný tepelný zdroj, ktorý má na Slovensku stále tradíciu. Na kúrenie drevom je vhodný splyňovací kotol, ktorý môže mať až 90-percentnú účinnosť.

Tepelné čerpadlá – predstavujú ekologický spôsob vykurovania (využívajú obnoviteľné zdroje) a inštalujú sa do moderných novostavieb. Mnohým však nemusia vyhovovať vysoké náklady a vyššia počiatočná investícia.

Solárne panely – taktiež využívajú obnoviteľný zdroj energie, avšak sú závislé od počasia. V zime, keď sú dni kratšie, nemusia byť postačujúce, preto je vhodné kombinovať ich s inými spôsobmi vykurovania.

A teraz vyvstáva otázka: Aký izbový termostat zvoliť?” Treba zhodnotiť, či je kompatibilný s vaším vykurovacím systémom. Následne sa môžete v skúmaní posunúť ďalej a zhodnotiť ďalšie parametre. Ak potrebujete pomôcť, môžete sa obrátiť aj na odborníkov z Home System, ktorý vám pomôžu vybrať ideálne zariadenie pre vaše bývanie. 

Druhy izbových termostatov

V predchádzajúcom článku sa môžete čo-to dočítať o základnom rozdelení termostatov, ale pre istotu uvedemie ich stručný popis aj sem. 

Mechanické termostaty – ručné nastavenie teploty prostredníctvom tlačidla alebo otočného ovládača. Výhodou je nízka cena a jednoduché ovládanie, s ktorým si poradia aj menej technické typy. Nedisponuje žiadnymi funkciami navyše a taktiež ani detailnejšou možnosťou regulovania teploty.

Digitálne termostaty – disponujú displejom a veľa súčasných modelov už dostanete vo verzii smart, ktorú je možné pripojiť na Wi-Fi a spárovať s mobilnou aplikáciou. Široká škála funkcií umožňuje ušetriť viac peňazí. Oproti mechanickým termostatom sú drahšie a najmä pre staršie generácie môže byť spočiatku náročné na ovládanie

Programovateľné termostaty – patria do podskupiny digitálnych termostatov a domácnostiam ponúkajú veľa výhod – je možné nastaviť ich presne podľa vašich požiadaviek (napr. teplotu, po odchode do práce a návrate domov). Ako si ich nastavíte, tak budú regulovať teplo. Môžete si ich naprogramovať svojpomocne alebo vybrať jeden z prednastavených režimov. 

Smart termostaty – patria medzi špičku na trhu, sú programovateľné a na základe vášho správania v domácnosti a rutiny dokážu sami vyhodnotiť a nastaviť optimálnu teplotu, pri ktorej sa budete cítiť príjemne. Podľa toho, či sa nachádzate doma alebo nie, nastavia výkon kotla.

Smart bývanie je praktické, pohodlné a efektívne

Rozdelenie termostatov podľa typu napájania

Okrem vyššie uvedenej kategorizácie si posvietime aj na rozdelenie podľa typu napájania, aby bol pre vás výber oveľa jednoduchší. Ako všetko, tak aj jednotlivé druhy termostatov majú svoje silné i slabé stránky. 

Univerzálne drôtové termostaty

Ako už z názvu vyplýva, tento typ termostatu sa k vykurovaciemu zariadeniu pripája prostredníctvom káblov. Obvykle ide o štandardné vodiče CYKY, ktoré sú kompatibilné s 230 V okruhmi. Táto kategória sa dá rozdeliť na termostaty určené pod omietku alebo na stenu. Logicky, pri prvom type môžete očakávať komplikovanejšiu inštaláciu, no jeho výhodou je, že zariadenie je v stene a nešpatí” vám interiér

Čo sa týka termostatu na stenu, inštalácia je jednoduchá a používa sa najmä pri výmene starého termostatu za nový. Pokiaľ si zakladáte na estetike, táto voľba nebude pre vás, nakoľko termostat je vidieť. Drôtové termostaty sa ďalej delia na tie na kotlové a podlahové.

Termostat je užitočné zariadenie, ktoré funguje takto

Poznáme niekoľko druhov drôtových termostatov:

Termostaty na kotol – môžete ich pripojiť na tepelné čerpadlo, bojler a iné zariadenia. Zapojíte ich buď z 230 V okruhu alebo pomocou batérií.

Termostat na podlahové kúrenie – môže byť určený na elektrické alebo teplovodné podlahové kúrenie, pričom sa pripája ku 2300 – 3680 W káblom, ktoré sa nachádzajú pod podlahovou krytinou. Snímač musí byť čo najbližšie k povrchu podlahy, aby bolo meranie teploty maximálne presné. 

Bezdrôtové termostaty

Tento typ je vhodný pre ľudí, ktorí hľadajú flexibilné riešenie pre vykurovanie. Bezdrôtový termostat je nonstop poruke, bez problémov ho môžete presunúť z jednej miestnosti do druhej a nebudú vám v tom brániť žiadne káble. Výhodou je, že ho nemusíte inštalovať pod omietku, umiestniť na stenu alebo zapojiť do zásuvky. 

Jediné, čo budete potrebovať na napájanie, sú batérie. Ešte treba dodať, že bezdrôtový termostat pozostáva z dvoch častí, ktoré si vzájomne vymieňajú informácie – modul, ktorý je nainštalovaný na vykurovacom telese a izbový modul s displejom, ktorý slúži na ovládanie termostatu a zobrazuje aktuálnu teplotu. 

Ako nastaviť termostat na kotol a kam ho umiestniť?

To je individuálne, každý totiž preferuje inú teplotu. Niektorí ľudia sú zimomraví aj v lete a iní potrebujú príjemný chládok, aby sa cítili komfortne. Ak chcete ušetriť vašu peňaženku, odporúčame dohliadnuť na to, aby teplota v domácnosti príliš nekolísala, aby sa nestalo, že doobeda bude u vás byť 17 stupňov a ku večeru 24. Výkyvy teplôt nie sú dobré ani pre zdravie. 

Ako už asi viete, v spálni by malo byť okolo 18 stupňov Celzia, rovnakú teplotu môžete udržiavať aj v chodbe a predsieni, kde sa až tak často nepohybujete. Naopak v obývačke a kuchyni sa odporúča nastaviť teplotu na 21 stupňov Celzia. Pokiaľ však varíte trojchodovú večeru a pečiete koláč, teplotu v kuchyni môžete stiahnuť, aby vám nebolo príliš horúco. 

Čo sa týka umiestnenia termostatu, dajte si pozor, aby bol na mieste, kde neustále prúdi vzduch. Určite by nemal byť priamo pri vykurovacom telese alebo pri okne, pretože takto sa môžu namerané údaje skresľovať. Najlepšie urobíte, ak termostat nainštalujete na druhú stranu. Takto budete mať vždy prehľad o skutočnej teplote vo vašej domácnosti. 

Kotol nereaguje na termostat: čo s tým? 

Nečakajte a snažte sa tento problém vyriešiť čím skôr. Dôvodom môže byť nesprávne tesnenie alebo prasknutý kotol. Obráťte sa na odborníkov, pretože ak pôjde kotol naprázdno, na konci mesiaca zaplatíte za kúrenie viac. Ak ste sa ešte len pustili do zapájania a neviete, ako nastaviť termostat na kotol, poriadne si prečítajte návod alebo kontaktujte predajcu, u ktorého ste si kúpili zariadenie.

Pokiaľ si vyberiete produkt od nás, myslite na to, že v cena zahŕňa aj technické poradenstvo. V prípade, že neviete, aký izbový termostat zvoliť, pokojne nám môžete napísať na info@homesystem.sk alebo zavolať na tel. číslo +421948213492.