Ako na zapojenie termostatu na podlahové kúrenie?

Pri novostavbe alebo rekonštrukcii starého domu si čoraz viac ľudí vyberá systémy podlahového kúrenia. Niet sa čomu čudovať, podlahové kúrenie prináša domácnostiam množstvo výhod. Na udržanie optimálnej teploty v priestore je však nevyhnutné zaobstarať si kvalitný termostat.

Pri inštalácii podlahového kúrenia myslite aj na správny výber termostatu

Aký termostat na podlahové kúrenie je najlepší? 

V prvom rade je dôležité vedieť, na čo slúži termostat. Veríme, že mnohí z vás v tom majú jasno, avšak opakovanie je matkou múdrosti a nie je na škodu pripomenúť si jeho funkcie. Toto malé zariadenie je súčasťou vykurovacieho systému, ktoré je schopné ovládať kotol, tepelné čerpadlo, elektrické podlahové kúrenie, klasické radiátory, kotle na tuhé palivá a podobne

Úlohou termostatu je regulovať teplotu v miestnosti. Na trhu nájdete niekoľko druhov. Toto je ich základné rozdelenie:

 • Mechanické – nevyužívajú žiadny zdroj energie. Reč je napríklad o termostatických hlaviciach na radiátoroch, ktorých regulácia teploty funguje na princípe rozťažnosti kvapalín a plynov.
 • Elektrické – ide o všetky zariadenia, ktoré sú pripojené na elektrickú energiu (priamo v sieti alebo na batérie). Tento typ sa ďalej rozdeľuje na digitálne a analógové termostaty.
 • Digitálne – snímajú a regulujú teplo, pričom domácnostiam poskytujú údaje v digitálnej forme. Používatelia ocenia ich pokročilé funkcie, ktoré sa postarajú o  vyšší komfort. 
 • Analógové – tieto sú v súčasnosti už väčšinou nahrádzané digitálnymi. Ide o staršie typy, ktoré fungujú na princípe rozťahovania bimetalického pásika. Nevýhodou je, že jedinou ich funkciou je regulácia teploty. 

Ako funguje termostat na podlahové kúrenie

Kvalitné podlahové kúrenie je schopné samo o sebe kúriť a taktiež regulovať teplotu tak, aby bolo v miestnosti príjemne a aby bola dosiahnutá čo najvyššia energetická účinnosť

Princíp teplotnej regulácie je založený na časovom otváraní ventilov rozdeľovača vykurovacích okruhov. Vykurovací systém odovzdáva termostatu informáciu, že došlo k zvýšeniu teploty v miestnosti. 

Pre efektívne vykurovanie je ideálnym riešením zónová regulácia, ktorá vám umožňuje nastaviť teplotu v konkrétnej miestnosti a konkrétnom čase. Napríklad v spálni by mala byť večer nižšia teplota (15 – 19 stupňov Celzia), pretože tak lepšie zaspíte. Naopak kúpeľňa je miestom, kde po vyjdení z horúcej vane každý ocení naopak vyššiu teplotu. Ak je miestnosť dostatočne vyhriata, termostat vyšle signál a kúrenie sa vypne. 

 

Inteligentný FanCoil termostat na reguláciu kúrenia a chladenia

Aký termostat na elektrické podlahové kúrenie vybrať a ako ho zapojiť?

V skratke – termostat pre elektrické podlahové kúrenie sa priamo pripojí na elektrické vykurovacie káble v podlahe, ktoré majú výkon od 2300 do 3680 W. Pokiaľ má vaše podlahové kúrenie vyšší výkon, svorky, ktoré ovládajú vykurovací kábel musíte pripojiť na cievky externého stýkača. 

Následne prejdete k pripojeniu externého teplotného snímača, ktorý treba vložiť do rúrky, ktorá sa nachádza pod podlahovou krytinou. Pri inštalácii nezabudnite na to, že čím bližšie k vrchu podlahy umiestníte snímač, tým presnejší bude nameraný výsledok. 

Myslite aj na odstup. Medzi špičkou snímača a vyhrievacím káblom musia byť minimálne 3 centimetre. A ešte jedna vec. V prípade umiestnenia snímača do rúrky, kde sa nachádzajú káble iných obvodov počítajte s rušením termostatu. Preto sa tomu vyvarujte.

Termostaty určené pre podlahové kúrenie sa napájajú priamo na 230 V elektrický okruh. Nemajte strach, že by ste niečo poplietli, obvykle majú zreteľne označené svorky. K jednej sade sa pripája externý teplotný snímač, na druhú vykurovací kábel a na tretiu sadu 230 V napájanie. 

Elektrické podlahové kúrenie – ovládanie 

Ovládanie kúrenia je zabezpečené vďaka podlahovej sonde, ktorá sníma aktuálnu teplotu podlahy. Na základe snímania môže udržať vopred nastavenú teplotu alebo vyhodnocovať, či nie je podlaha príliš horúca a následne zabraňuje jej prehriatiu, ktorú môžete nastaviť prostredníctvom termostatu alebo centrálnej riadiacej jednotky. O tom, ako regulovať podlahové kúrenie, sa dočítate tiež v nasledujúcich riadkoch.

Nastavenie termostatu na podlahové kúrenie: je to rýchle, jednoduché a smart 

Zapojenie termostatu na podlahové kúrenie by pre vás nemalo byť nič zložité. K smart termostatom, ktoré ponúkame, dostanete aj praktický a zrozumiteľný návod, ako ho jednoducho nainštalovať a spojazdniť. V prípade, že by ste si predsa len nevedeli poradiť, v cene produktu je aj technické poradenstvo. Môžete sa na nás obrátiť, radi vám pomôžeme. Užitočné môže byť pre vás aj video nižšie. 

MCO Home termostat pre reguláciu podlahového kúrenia

Podlahové kúrenie – ovládanie prostredníctvom smart termostatu

Donedávna ľudia žili v mylnej domnienke, že v prípade podlahového kúrenia nie je možné nastaviť a regulovať jeho tepelný výkon. To je, samozrejme, mýtus, dnešné technológie to už dokážu. Systém podlahovky” môžete mať nonstop pod palcom vďaka smart termostatom, ktoré oplývajú množstvom inteligentných funkcií na rozdiel od jednoduchších modelov. 

Ide napríklad o ovládanie chladenia, nastavenie teploty vykurovania podľa vonkajšej teploty alebo toho, koľko je hodín a podobne. To, po čom všetci najviac túžia, je vyšší komfort a presne o ten sa postará inteligentný termostat. 

Ak vám bude chladno pri večernom oddychu pred televíziou, nemusíte vstávať z gauča a fyzicky nastaviť teplotu. Stačí vám na to smartfón, Wi-Fi pripojenie a aplikácia. Bezdrôtové a flexibilné ovládanie si pochvaľuje každý, kto zakúsil inteligentné technológie v domácnosti. 

Smart termostaty znásobia váš komfort v domácnosti

Ako regulovať podlahové kúrenie, aby ste sa doma cítili čo najviac komfortne? 

Pre zdravý a útulný domov je okrem dostatku prirodzeného svetla dôležitá aj čistota ovzdušia a teplota. Preto by ste mali vedieť, ako správne nastaviť reguláciu tepla v domácnosti. 

Užitočná informácia: Podlahové kúrenie je ideálne pre zateplené (zrekonštruované alebo novopostavené) stavby, ktoré majú zabezpečenú kvalitnú tepelnú izoláciu. V prípade nesprávneho zateplenia alebo veľkých priestorov bez tepelnej izolácie vykurovanie nebude efektívne a účinné, nakoľko maximálna teplota podlahy je 29 stupňov Celzia. 

Je potrebné zvážiť aj to, či sa v danej budove zdržiavate každý deň alebo len rekreačne (napr. víkendová chata), nakoľko podlahovému kúrenu nejaký čas trvá, kým sa miestnosti vyhrejú na požadovanú teplotu.

Oproti klasickému vykurovaniu radiátormi podlahovka:

 • zabezpečí rovnomerné vyhriatie miestnosti naraz,
 • má jednoduché ovládanie prostredníctvom termostatu,
 • zamedzuje víreniu prachu, takže vytvorí optimálne prostredie pre alergikov a astmatikov,
 • nevysúša vzduch a postará sa o správnu vlhkosť, ktorá nedráždi dýchacie cesty,
 • prináša aj estetické výhody – získate viac priestoru, keďže vám v tom nebránia radiátory,
 • ušetrí náklady za energiu,
 • dlhšie udržiava teplotu v miestnosti,
 • odbremení vás od údržby.

Potrebujete poradiť s výberom a následným zapojením termostatu? Odborníci z Home System vám s radosťou poradia. Neváhajte sa nám ozvať!