Zapojte schodiskový vypínač rýchlo a jednoducho

Musíte každý večer kráčať potme po schodoch? Iste by sa vám zišlo schodiskové osvetlenie, vďaka ktorému by ste nemuseli žmúriť” a poslepiačky sa vyhýbať prekážkam. Zapojenie schodiskového vypínača však nie je také jednoduché, ako sa zdá, no aspoň z časti vás prevedieme týmto procesom. 

Zapojenie schodiskového vypínača zvýši váš komfort

Zapojenie schodiskového vypínača je pre elektrikárov malina

Výhodou schodiskového vypínača je, že s ním môžete z viacerých miest ovládať jedno alebo hneď niekoľko svetiel. Profesionálni elektrikári s jeho zapojením poradia raz-dva, avšak bežní ľudia s tým môžu doslova bojovať.

Zapojenie svetla na dvojvypínač

Schodiskový vypínač poznáme aj pod názvom striedavý vypínač, ktorý funguje ako dvojpólový prepínač. Je preň typické, že má jeden spoločný vstup a dva výstupy, medzi ktorými sa prepína, pričom je možné využiť iba jeden vstup a dva nezávislé výstupy. Ak chcete nainštalovať schodiskové osvetlenie, budete potrebovať dva výstupy. 

Tie sa používajú najčastejšie, ale pokojne môžu byť aj tri, štyri a viac. Cez dvojicu striedavých spínačov následne prechádzajú svietidlové prívodné drôty. Takto môže každý z nich prepíjať elektrický obvod z dvoch vzájomne izolovaných dvoch súbežných ciest. Vďaka tomu môžete jeden obvod vypínať a zapínať z vrchu i spodu chodby. V tme vám teda nebude hroziť žiadne zakopnutie.  

Chceli by ste si zaobstarať schodiskový vypínač? Homesystem má k dispozícii niekoľko druhov! Obráťte sa na nás a napíšte nám na info@homesystem.sk alebo zavolajte na tel. číslo +421948213492.

 

Schodiskový vypínač – zapojenie komplikovanejšieho osvetlenia

Pokiaľ chcete do obvodu s dvomi vypínačmi pridať ďalšie svetelné zdroje, budete potrebovať krížový vypínač, ktorý je zložený z dvoch dvojíc vstupov a výstupov. Toto už je o čosi komplikovanejšie. Ide o prepojenie dvoch vodičov medzi striedavými spínačmi, a to buď súbežne alebo krížom. V praxi to vyzerá tak, že svetlo zapínate a vypínate nielen zo striedavých spínačov, ktoré sú na koncoch, ale aj pomocou krížového vypínača, ktorý sa nachádza priamo medzi nimi. 

Krížový vypínač nemusí byť len jeden, pokiaľ to potrebujete, môžete ich do obvodu zaradiť viac. Vedeli ste, že namiesto klasických vypínačov môžete do inštalačných krabíc vložiť ovládacie zariadenia s množstvom pokročilých funkcií? Tie slúžia ako náhrada alebo doplnok k základným spínačom. Docielite tým, že na schodiskových svetlách budete schopní nastaviť viac druhov svietenia. Ako sme ale načrtlii vyššie, takéto zapojenie vyžaduje odbornú prácu, s ktorou si poradí profesionálny elektrikár s certifikáciou. 

Schodiskový vypínač schéma

Na obrázku nižšie môžete vidieť, ako vyzerá schéma vypínača na schodiskové osvetlenie.

Zapojiť schodiskový vypínač zvládne každý šikovný majster

Zapojenie schodiskový vypínač – schéma vám všetko neprezradí

Je pre vás predstava zapojenia schodiskového vypínača stále zložitá? Prinášame vám zrozumiteľnejší postup:

  1. Uistite sa, že v obvode, s ktorým budete manipulovať, neprúdi elektrina (ak áno, vypnite ju).
  2. Následne na závit objímky svetla musíte pripojiť modrý vodič, ktorým prúdi elektrina len, pokiaľ svieti žiarovka.
  3. Na spodný kontakt objímky teraz zapojte ochranný vodič, ktorý má žltozelenú farbu. Ten zabraňuje, elektrine dostať sa ku kovovým komponentom svietidla.
  4. Fázový vodič s napätím 230 V (hnedý/čierny) pripojte do prvého spínača na prvej svorke.
  5. Vedľajšie svorky na prvom vypínači by mal viesť čierny/hnedý vodič do druhej svorky na druhom vypínači.
  6. Jednotlivé farby vodičov nikdy nekrížte, pretože vznikne skrat a káble môžu vzbĺknuť.
  7. Zlaté pravidlo dvakrát meraj a raz rež” tu platí dvojnásobne. Po pozornej kontrole môžete zapnúť elektrinu, nahodiť ističe a rozsvietiť osvetlenie.

Schodiskový vypínač – schéma zapojenia  môže vyzerať aj takto

Takto vyzerá zapojenie ovládania svetla z troch miest

Vypínač schodiskový a jeho výhody v kocke

  • jednoduché a rýchle ovládanie svietidiel z viacerých miest,
  • užitočný v priestranných domov s veľkými miestnosťami
  • zvýšenie komfortu.

Zapojenie schodiskového vypínača Legrand, Shelly, Livollo či Fibaro je podobné

Aj keď zapojenie svetla na dvojvypínač je vcelku veda, značky v tom nehrajú veľkú rolu a ich modely vypínačov sa inštalujú rovnakým spôsobom.

Schodiskový vypínač – cena

Na trhu sa stretnete so schodiskovými vypínačmi v rôznych cenových hladinách. V našej ponuke ich nájdete tiež niekoľko. Schodiskový vypínač si môžete teda vybrať presne podľa vašich predstáv – klasický i dotykový s možnosťou pripojenia na smart home, vďaka čomu nebudete vôbec musieť vstávať z gauča alebo postele. Rozsvietenie a zhasínanie osvetlenia môžete ovládať prostredníctvom aplikácií Smart Life, Tuya, Home, Alexa či Google Home. Byť smart je in!