Jablotron 100 integrácia pre FIBARO HC2, HC2L

Kód: JABLOTRON_FIBARO
€0,01 €0,01 bez DPH
Skladom
Môžeme doručiť do:
12.12.2023
Možnosti doručenia
Položka bola vypredaná…

Integrácia Jablotron 100 s FIBARO HC2 a HC2L. Ide o šikovnú integráciu technológie a služieb na ovládanie domácich zariadení pre lepšiu kvalitu života.

Autor: F.M. Ligthart

V%C3%BDhody%20n%C3%A1kupu%20FIBARO

Detailné informácie

Dodanie zadarmo
Objemova_zlava
Vrátenie tovaru

Podrobný popis

Info 

Systém domácej automatizácie využíva rôzne senzory a aktéry. Senzor vykonáva pozorovanie a môže ovládať jedného alebo viacerých aktérov. Aktéry vytvárajú obvod alebo vysielajú signál.

Domáca automatizácia je krokom k tomu, čo sa nazýva „Internet of Things“, v ktorom má všetko pridelenú IP adresu a je to možné monitorovať a pristupovať k tomu na diaľku.

Poplachový systém Jablotron 100 má množstvo novo vyvinutých funkcionalít a modulov, ktoré idú nad rámec generovania poplachov. Systémová platforma 100 tak okrem zložitých bezpečnostných projektov uľahčuje kontrola prístupu a domácu automatizáciu. V tomto článku popisujeme, ako je možné pripojiť systém Jablotron 100 k automatizačnému systému Fibaro (protokol Z-Wave).

Aké sú možnosti využitia?

Poplašný systém monitoruje Vaše veci pred vlámaním a / alebo požiarom. Ponúka inteligentnú funkčnosť so širokou škálou senzorov a modulov. Preto je možné a pridanou hodnotou prepojiť poplašný systém so systémom domácej automatizácie ako Fibaro. To Vám umožní dosiahnuť rôzne situácie, napr.:

 • Príklad 1 -  vlámanie: Vchodové dvere boli narušené, alarmový systém zistí vlámanie (resp. pokus o vlámanie) a vydá poplach. Domáca automatizácia automaticky zapne svetlá, ktoré v objekte a okolo neho blikajú, aby odradili zlodejov a upozornili susedov.
 • Príklad 2: požiar: Nastane situácia, že sušička má skrat. Alarmový systém detekuje situáciu pomocou dymového senzora a spustí požiarny poplach. Domáca automatizácia zapne všetky lampy, v dome, ktoré osvetľujú únikovú cestu. Vetranie, kúrenie a napájanie všetkých rizikových elektrických zariadení sa automaticky vypne.
 • Príklad 3 - zapínanie svetla: Je tma a do domu vchádzate prednými dverami. Alarmový systém cez magnetický kontakt rozpozná, že sú predné dvere otvorené. Poplachový systém sa aktivuje s oneskorením vstupu / odchodu. Systém domácej automatizácie vie, že alarm je stále aktívny (nikto nie je doma) a že je tma, pretože je po západe slnka. Senzor Jablotron na predných dverách aktivuje scénu v systéme domácej automatizácie. Osvetlenie v hlavnej hale a obývacej izbe je zapnuté. Po 5 minútach sa svetlo v hale automaticky vypne. Týmto spôsobom máte funkciu osvetlenia "príchod domov“, ktorú možno poznáte z automobilov.

Možnosti a kombinácie sú takmer nekonečné. Môžete si plne prispôsobiť svoje želania.

Platformy

HC 2 Lite, HC 2 

Ako to funguje?

Pripojenie v skutočnosti funguje veľmi jednoducho. Systém Jablotron 100 má v závislosti od modelu 16 alebo 32 programovateľných výstupov (101K resp. 106K). Takmer každá udalosť alebo stav poplachového systému a jeho pridružených senzorov (alebo ich kombinácie) môže byť priradená k programovateľnej činnosti pre: ON alebo OFF. Napríklad, ak je aktivovaný poplašný systém, výstup PG8 môže byť uvedený do stavu: ON. Tieto akcie je možné nakonfigurovať pomocou dodaného softvéru F-link a budú popísané neskôr v tomto článku.

Systém domácej automatizácie Fibaro potom načíta tieto výstupy a môže vykonať množstvo akcií na základe jedného alebo viacerých výstupov (stav PG), toto sa nazýva „scéna“. Preto ON a OFF „spúšťa“ inú scénu v automatizačnom systéme.

Čo budete potrebovať?

V tomto príklade použijeme systém domácej automatizácie, v ktorom si senzory a akčné členy vymieňajú dáta prostredníctvom bezdrôtového komunikačného protokolu (Z-Wave).

 • Musíte mať funkčný poplachový systém Jablotron 100.
 • Musíte mať funkčný systém domácej automatizácie.
 • V tomto príklade používame systém Domoticz, ktorý zastupuje značky ako Fibaro, Zipabox, Micaseverde. Všetci títo výrobcovia používajú bezdrôtový komunikačný protokol Z-Wave.
 • Výstupný modul Jablotron; JA-118N.
 • Puzdro JA-190PL.
 • Fibaro Univerzálny binárny senzor FGBS-001.
 • Približne 1 m dlhý 4-žilový alarmový kábel.
 • Základné nástroje: skrutkovač, rezačky / odizolovacie prijímače pre elektroinštaláciu.

Berte prosím na vedomie: Poplašný systém má napájanie 230-240V a 12V batériu. Nesprávna alebo neopatrná manipulácia môže spôsobiť poškodenie zariadenia alebo zranenie. Vždy sa treba vyhýbať práci v strese. Na poškodenie spôsobené nedbalosťou alebo v rozpore s pokynmi dodávateľa sa nevzťahuje záruka.

Odpojte napájanie a batériu. Uistite sa, že poplašný systém je deaktivovaný a v servisnom režime.  

Ako vytvoriť fyzické spojenie medzi systémami?

JA-101 alebo JA-106 ovláda modul JA-118N. Jablotron JA-118N vytvára kontakt v závislosti od stavu výstupu PG, potom univerzálny senzor Fibaro detekuje otvorený alebo uzavretý kontakt. V závislosti od stavu kontaktu 1 a kontaktu 2 je možné spustiť/zastaviť prednastavenú scénu. Iba poplašný systém môže iba prenášať stav do automatizačného systému, nie naopak. Tu sú potrebné ďalšie moduly:

 • Pripojte JA-118N k ústredni: Pripojte JA-118N na zbernicu JA-101 alebo JA-106 (červená - žltá - zelená - čierna). V zbernici už môžu byť nejaké káblové spojenia, ku konektoru zbernice možno pripojiť viacero vodičov (pozri obrázok 1).

Jablotron_fibaro_integracia

Obrázok 1: Ústredňa JA-101 + JA-118N: Zapojenie zbernicových konektorov (červený - žltý - zelený - čierny).

 

 • Pripojte JA-118N k Fibaro Pre pripojenie ústredne JA-100 a Fibaro postupujte podľa nasledujúcich krokov (pozri obrázok 2):
 1. Pripojte kábel alarmu ku konektoru zbernice na paneli.
 2. Prestrčte kábel cez otvor do JA-190PL.
 3. Nainštalujte kryt JA-190PL na stenu a vložte kábel alarmu.
 4. Nainštalujte modul JA-118N do krytu 190 PL. Pripojte kábel alarmu k modulu.
 5. Pripojte štyri vodiče Fibaro FGBS-001 k modrému konektoru JA-118N.
 6. Pripojte kábel 'GND' do 'C' konektora na JA-118N.
 7. Nastavte "DIP prepínače" na JA-118N (prečítajte si návod).
 8. Zostávajú nepoužité vodiče z FGBS-001. Zviažte TP / TD / GND kábel so sťahovacou páskou alebo lepiacou páskou. ANT je anténa!
 9. Skontrolujte všetky rozvody...!
 10. Znovu pripojte batériu a pripojte napájací kábel. Kryt JA-190PL musí zostať otvorený. Tlačidlo 'B' na module Fibaro ešte musí byť rovnako prístupné, aby ho bolo možné 'zaregistrovať' do systému domácej automatizácie.
 11. Zaregistrujte modul do automatizačného systému, presné pokyny nájdete v príručke.

Obrázok 2: Schéma zapojenia.

Príklady konfigurácií v Jablotron F-Link a Fibaro scén nájdete v priloženej prílohe.

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

 

Spoločnosť HomeSystem s.r.o. je oficiálnym distribútorom značky FIBARO pre Slovenskú republiku. Nákupom u nás dostávate produkty z prvej ruky, najrýchlejšie riešenie reklamácií a samozrejme, môžete využiť našu sieť zaškolených certifikovaných inštalatérov, ktorí Vám systém nastavia, ak si neviete poradiť. 

FIBARO - skutočný bezdrôtový Smart Home

Hľadáte odpoveď na otázku, aký bezdrôtový Smart Home systém je najlepší? Práve ste našli. Systém FIBARO má všetky pokročilé funkcie, ktoré nájdete v káblových systémoch za desiatky tisíc eur. Dokáže ovládať svietenie, tienenie, kúrenie, zavlažovanie, ale aj bazény, čerpadla a mnoho ďalšieho. Vďaka podpore protokolu Z-Wave podporuje FIBARO stovky produktov od rôznych výrobcov. Vy tak nie ste viazaný len na jedného výrobcu. 

 

Fibaro_rozhranie

ktory_Fibaro_modul

FIBARO_senzory